Káva se kdysi v historii objevila jako potravina, prvně pravděpodobně v Jemenu. Odtud se káva dostala z Etiopie a byla pěstována za určitým účelem, ale ne rozhodně pro účel, který známe ze současnosti. Plody kávy původně nejdříve nesloužily k přípravě nápoje, ale jen ke žvýkání či převalování v ústech, netypická chuť kávových bobů lákala k ochutnání. Někdy v 15. století byly plody kávy prvně použity na přípravu teplého nápoje, avšak káva mezitím, než přišla k dokonalosti a zkvalitňování přípravy, ušla dlouhou cestu. Do Anglie se káva dostala v počátku 17. století a během několika desítek let se stala oblíbeným nápojem, který se podával jen při výjimečných a svátečních příležitostech, běžně nebyla v restauracích k dostání. Jakmile se káva začala těšit velké oblibě a její popularita se čím dál víc rozrůstala, zjistili obchodníci i zemědělci, že je to dobrý obchodní tah a začaly se rozrůstat, po světě kávové plantáže, odkud se káva vyvážela a i dodnes vyváží, po celém světě. Velkým dovozcem kávy byla a je i dodnes, Jižní Amerika, která je pěstováním a vyvážením kávových bobů, proslulá.


Pražští občané měli možnost, ochutnat tento lahodný nápoj z upražených kávových bobů v 18. století, díky muži arabské národnosti, který v Praze založil první vlastní kavárnu. Přestože byla káva ze začátku nabízena jen jako doplněk stravy v lékárnách nebo prodejnách s kořením či bylinkami, díky nárůstu a oblibě kaváren, sáhly po prodeji kávy nejen majitelé drobných obchodů, ale i obchodníci z Evropy, kteří viděli, díky čím dál rostoucí poptávce po kávě, v prodeji velký zisk. S velkou pomocí obchodníků, se pomalu ale jistě, stávala káva produktem, který lze nabídnout i do běžných domácností. Káva natolik některým lidem zachutnala, pro svou neobvyklou a výraznou chuť, kterou do té doby neznali a navíc, její povzbuzující účinek si nemohli vynachválit, že si někteří mysleli, že jsou v kávě nějaké „čáry“.


Dnes se káva, jako horký nápoj, stala pro většinu z nás každodenním nápojem, který láká všechny z nás, z postele a nebo s námi tráví příjemné posezení večer s přáteli. Příjemné aroma, skvělá chuť a chvíle pohody, to vše nám káva dokáže nabídnout. Pro mnoho lidí, je káva každodenním přítelem, ať jsme někde na cestách, v práci nebo na dovolené, vždycky si na svůj šálek dobré kávy najdeme chvilku a tu si náležitě užijeme.